Epifitai

(Epifitas - augalas, augantis ant kitų augalų, bet jais pasinaudojantis tik kaip atrama ir nesimaitinantis jų medžiagomis. Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos "epi" - "ant" ir "fiton" - "augalas".
Be įprastinių epifitų augančių sausumoje, yra daugybė vandens dumblių, kurie auga ant kitų dumblių arba vandens augalų.
Epifitai energijos ir maistinių medžiagų gavimui naudoja fotosintezę, o sausumoje augantys epifitai drėgmę gauna iš oro arba kritulių (lietaus, rūko ir pan.). Šaltinis Vikipedija)

Kai kurių augalų naturali buveinė yra greitai tekančios upės ar upeliai. Tokiose vietose daugumai augalų smelėtas ir akmenuotas gruntas neleidžia įsišaknyti . Tačiau tik tokie augalai kaip anubia ir bolbytis yra išvystę išgyvenimo strategiją būtent tokioje gyvenamojoje aplinkoje. Tokie augalai yra amfibijos. Jų augimą labai stipriai įtakoja lietaus sezonas. Lietaus sezono metu jie gyvena daugiausiai apsemti. Tarpsezonyje, apsemots būna tik daugiausia šaknys. Šie augalai savo šaknimis įsiskverbia giliai į mažiausius įtrūkimus ir plyšius tarp akmenų. Jie taip stipriai įsiauga į tokį substratą, kad labai sunku būna net tokį augalą atskirti nuo pagrindo.

Taip pat ir Javos samana" bei "Javos papartis" auga ant įvairių medienos paviršių bei uolų paviršiaus. JIe tvirtai laikosi savo šoninių ugliių pagalba. Javos samana gali augti net ant visai lygaus stiklo paviršiaus.

Naudojimo būdas:

Substratas gali būti iš lavos akmenų, šaknų ar medienos. Mediena turi būti įmirkusi ir nebepluduriuoti. Geriauisiai tinka:

A. batheri arba nana, A. lancelotta, M. pteropus, V. dubyana, Riccia fluiatans.


Pirmiausiai reiktų įsigyta augaliuką išlaisvinti iš vazonėlio aštrių žirklių pagalba. Akmens vata , kuri tarnavo kaip auginimo terpė pašalinama. Aštriomis žirklėmis senos , rudos šaknys pašalinamos, paliekamos tik sveikos. Dabar reikia augalą pritvirtinti prie augimo vietos , tai galima padaryti su žvejybiniu valu arba augalų vielos pagalba. Po kurio laiko augalas pats įsitvirtiną į paruošta substratą.

 

 

Kitokai situacija yra su Riccia. Laisvai paviršiuje plaukiojanti samana rišama prie paruošto substrato tinkliuko pagalba. Geriausiai tam tinka, plastikinis tinkliukas, kurio akis yra apie 1cm dydžio. po kurio laiko tinklas pilnai apauga ir jo neimato. Tai labai papuliarus metodas augaliniuose akvariumuose.

 

 

 

Tačiau pradedantiesiems gali būti sunku tai padaryti su riccia, kadangi tai gana reiklus augalas, mėgstantys aukštą šviesos lygi ir nuolat tiekiamą CO2.. Visi kiti augalai yra nepretenzingi ir puikiiai auga dažname akvariume. Todėl šiuos naturalius ir patrauklius sodinimo būdus gali pabandyti kiekvienas. Jūs pamatysite, tikrai verta!

 

 

 

 

 

Naudingos nuorodos