nitrifikacija akvariume

Azoto ciklas akvariume

 

Taip veikia akvariumo ekosistema !

 Kad vystytųsi sveika ekosistema, o jūsų gyvūnai ir augalai jaustųsi visiškai ramūs, prieš paleisdami akvariumą  ir naudodami jį, turėtumėte pažvelgti į azoto ciklą. Bet nesijaudinkite! Tikrai veikiantis akvariumas nėra raketų mokslas, nes didelė proceso dalis yra automatizuota. Iš pradžių tereikia šiek tiek supratimo, kantrybės ir reguliariai tikrinti būkl . Šis straipsnis padės suprasti esminį azoto ciklą akvariume, kad galėtumėte pasiūlyti savo akvariumo gyventojams optimalias buvimo sąlygas ir galėtumėte anksti nustatyti problemas ir trūkumus bei juos pašalinti.   

 

 Kas yra azoto ciklas?

 Kai kas tai vadina biologiniu ciklu, nitrifikacijos procesu ar net paleidimo ciklu. Tačiau šie terminai visada reiškia tą patį: azoto ciklą. Azoto ciklas akvariume yra nepaprastai svarbus procesas, padedantis kauptis naudingoms bakterijoms akvariume ir filtravimo terpėje, kurios dalyvauja toksiško amoniako ir amonio pavertime nitritu, o vėliau nitritą paverčiant nitratais. Nuo akvariumo eksploatavimo pradžios iki šio ciklo nustatymo gali užtrukti nuo 2 savaičių iki 2 mėnesių, o kartais net ilgiau. Ypač šiuo metu reikėtų labai kruopščiai patikrinti vandens vertes su bandymo juostelėmis, o dar geriau – akvariumo tyrimo rinkiniu ir tik tada pradėti įžuvinti gyvūnus, nes jūsų akvariumas dar nesuformavo veikiančios ekosistemos. Taip vadinamą " įsiveržimo" arba įsilaužimo" į akvariumą laikotarpį išsamiau bus aprašoma kitame straipsnyje.

 

 

Kaip akvariume veikia azoto ciklas?

 

 Tam tikros bakterijos akvariumo viduje, pavyzdžiui, filtravimo terpėje, taip pat ant dekoracijų ir iš dalies grunto, paverčia toksišką amoniaką ir amonią į nitritus, kurie taip pat gali būti mirtini jūsų akvariumo gyventojams esant net gi mažoms koncentracijoms. Laimei, akvariume gyvena įvairių rūšių bakterijos. Kita rūšis sunaudoja nitritus ir paverčia jį nitratais. Mažesnėmis koncentracijomis nitratai paprastai nėra toksiški žuvims ir krevetėms. Jie sunaudojami augalams kaip trąša arba anaerobiniais procesais suskaidomi substrat-grunte  ir pašalinami keičiantis vandeniui. Šis ciklas, kuris yra gyvybiškai svarbus funkcionuojančiam akvariumui, gali išsivystyti tik sėkmingai paleidus akvariumą.

 

Nitrifikacijos procesas 3 etapais 

1 žingsnis 

Tarpusavyje pusiausvyroje esantys neorganiniai azoto junginiai amonio (NH4) ir amoniako (NH3) akvariume susidaro per maisto likučius, gyvūnų išskyras ir negyvų augalų liekanas. Amonis pats savaime nėra kenksmingas, tačiau amoniaka(NH3) yra labai toksiškas. Ar susidaro amonis, ar amoniakas, pirmiausia priklauso nuo vandens pH vertės. Jei pH yra mažesnis nei 7, susidaro amonis. Kai pH yra 7 ar didesnis, jis tampa amoniakiniu. 

2 žingsnis 

 Nitrosomonas bakterijos, atsiradusios jūsų akvariume, oksiduos ir iš esmės pašalins amonį ir amoniaką akvariume. Šalutinis amoniako oksidacijos produktas yra nitritas. Taigi rezervuare nebeturime amoniako, bet dabar turime naują toksišką nuodą – nitritus. Grubiai tariant, nitritai yra tokie pat toksiški kaip amoniakas.

 3 žingsnis

Laimei, kitos rūšies bakterijos – nitrobakterijos – pasirūpins nitritais ir pavers juos nitratais ir oksiduos deguonies naudojimo procese. Nitratas nėra toks kenksmingas kaip amoniakas ar nitritas, nebent yra jo dideli kiekiai. Visų pirma vandens augalams augti reikalingi nitratai. Lengviausias ir geriausias būdas išvalyti akvariumą nuo nitratų yra reguliariai keisti vandenį. Nitratų kiekis taip pat turėtų būti reguliariai stebimas po starto, žuvyčių paleidimo laikotarpio. 

 

Naudingų filtro bakterijų atsiranda pakankamas skaičius veikiančioje sistemoje, kad neutralizuotų atliekas ir nešvarumus, o akvariumas būtų tinkamas gyventi. Disbalansas gyvūnams nėra sveikas. Tai veda prie apetito praradimo, spalvos praradimo ir netgi gyvūnų mirties. Susiformuoja dumbliai ir augalai nuvysta. Štai kodėl veikiantis azoto ciklas yra toks svarbus jūsų akvariumui.