Gyvenamoji aplinka - vanduo
Vanduo yra ne tik vanduo. Tarp skirtingų vandens telkinių tokių kaip jūros vanduo, gėlas vanduo ir geriamasis vanduo yra labai skirtingas. O tai nulemia įvairūs faktoriai, pvz. organinės ir neorganinės priemaišos, kurios įtakoja vandens chemija. Kiekvienas vandens telkinys turi savo ypatumus.
Mūsų akvariumuose yra nedidelė ekosistema, kurioje gana talpiai gyvena daugelis gyvūnų, nuolat įtakojančių vandenį. Dėl nedidelio akvariumo biotopo, nesudrinamo su dideliu kiekių žuvų, gana greitai biocheminiai procesai tampa nekontroliuojami, o tai neigiamai veikia mažąją ekosistemą. Todėl turime nustatyti ir laikytis tam tikrų taisyklių, kad gyvenamoji žuvyčių ir augalų aplinka teigiamai veiktų pastarųjų savijautą. Todėl mūsų žuvys gerai jaučiasi kai vanduo esąs panašus į gimtųjų kraštų. Tačiau nepastoviai išlaikoma vandens chemija sukelia nepageidaujamus reiškinius, akvariumo gyventojai atpranta nuo kitokios vandens sudėties. Akvariumo gyvūnai pripratę prie gimtojo vandens dažnai neatsparūs kitokiai vandens sudėčiai.
Pagrindinis mūsų vanduo tai vandentiekio vanduo, kuris turi savo regioninių ypatumų. Geriamajame vandenyje yra mums nepavojingų medžiagų, tokių kaip chloras, varis, cinkas ir geležis, tačiau didesnis jų kiekis tampa žuvims pavojingas. Todėl geriamasis vanduo turi būti paruoštas prieš įrengiant naują kvariumą.
Vandens vertė
Bendrasis kietumas.
Natūralūs paviršiniai vandenys susideda iš lietaus vandens ir gruntinio vandens. Vanduo susilieja į vieną vietą tam tikrame telkinyje. Dėl šio priežasties iš grunduo vanduo paima kalcio ir magnio druskas. Esant didelei druskos daliai vandenyje vanduo vadinamas kietu, kitaip-minkštu. Vandens kietumas žymimas Lietuvoje dH.
Dažniausiai išskyraiamos keturios vandens kietumo rūšys.
mažiau 7 dH |
minkštas vanduo |
---|---|
7-14 dH |
vidutinio kiet. vanduo |
14-21 dH |
kietas vanduo |
virš 21 dH |
labai kietas vanduo |
Karbonatinis kietumas KH
Karbonatinis kietumas taip pat labai svarbus akvariumistikos darbuose, nes savo verta įtakoja pH stabilumą. Dažnai dėl įvairių nutikimų kalti vandens karbinatai, kurie pakeičia pH vertę.
Rūgštingumas pH
Betkokiame vandenyje yra šarmo ir rūgščių, kad nustatyti jų santyki naudojama pH skalė. Mūsų geriamasis vanduo įprastai turi 7pH vertę. Esant esant nestabiliam rūgštingumui, per daug rūgščių arba perdaug šarmo, neigiamas poveikis atsiliepia vandens gyvūnams. Tiekiant CO2 vandens rgštingumas gali kisti.
1-3 pH ekstremali gyvenamoji rūgštingumo vertė
4-6 pH tinka daugumai žūvų
7 pH optimali vertė daugeliui akvariumo žuvų
8 pH optimalu afrikos gyvūnams
9-10 pH optimalu jūros žuvims
11-14 pH ekstremali gyvenamoji aplinka