melsvadumbliai cyanobacteria

Melsvadumbliai Cyanobacteria

 Biologine prasme melsvadumbliai iš tikrųjų yra ne dumbliai, o bakterijos. Priešingai nei dumbliai, cianobakterijos (dar vadinamos mėlynosiomis bakterijomis, melsvabakterėmis) neturi tikro ląstelės branduolio. Tačiau, kaip ir augalai, jie gali atlikti fotosintezę. Yra daug skirtingų melsvadumblių rūšių, pavyzdžiui, plūduriuojančių vandenyje (pvz., Microcystis genties) arba tų, kurie sudaro želatinius gumulėlius ant drėgnos žemės (Nostoc). Tačiau akvariume cianobakterijos pirmiausia žinomos kaip tamsiai žalios, nuo mėlynos iki juodos spalvos nuosėdos, dengiančios vandens augalus, dekoracijas ir substratą akvariume. Liečiant jaučiasi, kad jie riebūs, todėl dažnai vadinami „riebaliniais dumbliais“. Labai stebina jų unikalus, nemalonus kvapas, kurį galima apibūdinti kaip „supuvęs“ arba „dirvožemio“. „Lygūs dumbliai“ dažnai yra Oscillatoria (svyruojančių dumblių) genties rūšys. Nedideli šių dumblių kiekį, pavyzdžiui, grunto pakraštyje ties priekiniu stiklu, galima laikyti normaliu ir nesukelia nerimo reiškiniu.

cianobakterija melsvabaktere

 Kaip ir kitų dumblių atveju, cianobakterijų protrūkio apsodintame akvariume priežastis gali būti maistinių medžiagų disbalansas. Įvairiais atvejais priežastis būna labai didelė fosfatų vertė, kartais kartu su azoto trūkumu (tiksliau, nitratų trūkumu). Viena vertus, labai svarbu reguliariai keisti vandenį, kad, be kita ko, nebūtų stipraus tam tikrų medžiagų kaupimosi. Todėl rekomenduojame kas savaitę pakeisti vandenį bent 20 - 50 % akvariumo turinio. Kita vertus, subalansuotas maisto medžiagų tiekimas vandens augalams yra labai svarbus augaliniame akvariume. Esant trūkumui arba disbalansui, ypač anglies (CO2) ir makroelementų (NPK) srityse gali atsirasti dumblių augimas. Čia parodome nurodytų elementų tikslines vertes:

 Kadangi maistinių medžiagų disbalansas gali atsirasti ir dėl nepaisant priežiūros priemonių, norime atkreipti dėmesį, kad reguliarus vandens keitimas yra labai svarbus. Rekomenduojame kas savaitę pakeisti maždaug 20-50 % akvariumo vandens. Tai taip pat neleidžia tam tikroms medžiagoms per daug susikaupti.

Dumblių kontrolės priemonės

 Kadangi melsvadumbliai yra bakterijos, dažnai dumblių atsiradimo priežastis yra sutrikusi vadinamosios mikrofloros pusiausvyra, kurią sudaro kitos bakterijos ir mikroorganizmai, kurie užpildo bioplėvelę akvariume. Jei jų nepakanka arba jų pusiausvyra yra sutrikusi, palyginti su melsvadumbliais, melsvadumbliai gali pastebimai daugintis dėl konkurencijos stokos. Tai ypač gali nutikti akvariumo paleidimo fazėje, nes visa ekologinė pusiausvyra dar nėra tinkamai išvystyta. Tokiu atveju turėtumėte užtikrinti, kad jūsų akvariume apsigyventų „naudingos“ bakterijos. Tai galima padaryti pridedant bakterinių preparatų, tokių kaip Special Blend ir Nite-Out II. Dažnai padeda į akvariumą paskiepyti dumblu arba filtravimo dumblu iš kito rezervuaro, kuris jau veikia sklandžiai.

 Izoliuotus melsvadumblių telkinius galima nesunkiai išsiurbti žarna, nes nuosėdos yra gana lengvos ir neįsitvirtinusios. Jei šiose atskirose vietose melsvadumbliai vis atsiranda, juos galima lengvai apdoroti vadinamuoju "rūko" metodu vandenilio peroksidu. Jei esate stipriai užsikrėtę melsvadumbliais, rekomenduojame pirmiausia gydyti tamsa, uždengiant akvariumą. Dar viena priemonė augaliniams akvariumams – vadinamasis kalio metodas. Naudojant grynas kalio trąšas, maistinės medžiagos kalio (K+) koncentracija padidinama iki maždaug 30 mg/l ir tokia norma palaikoma savaitę. Siekiant pakoreguoti maistinių medžiagų padėtį, nitratų kiekis turėtų būti maždaug 20 mg/l. Pasibaigus laikui, atliekamas maksimalus vandens pakeitimas ir tręšimas vėl sumažinamas iki normalaus lygio. Labai tikėtina, kad ši tikslinė maistinių medžiagų smailė ir dėl to atsirandantis augalų augimas užtikrina cianobakterijų išstūmimą. Kaip neatidėliotinos priemonės turėtų būti nurodytos tam tikros kovos su dumbliais priemonės, kurios yra specialiai skirtos melsvadumbliams. Viena vertus, yra „Easy Life“ paruoštas „Blue Exit“. Tačiau mes rekomenduojame pilnai apdoroti akvariumą vandenilio peroksidu. Išsamias instrukcijas galite rasti čia.