Diatomai sudaro rudųjų dumblių nuosėdas, kurios paprastai atsiranda naujai įrengtame akvariume maždaug po 1–3 savaičių stovėjimo. Šie dumbliai dengia visus indo paviršius, tokius kaip gruntas, įranga, vandens augalų lapai ir dekoracijos. Tačiau ant silpnai apšviestų akvariumų stiklo jie gali susidaryti ir labai tvirtai priglusti, nuolatinėmis rudomis nuosėdomis. Diatomai taip pat vadinami diatomais arba Bacillariophyta (titnagdumbliai) ir apima daugybę genčių ir rūšių. Akvariumistai taip pat mėgsta juos vadinti „rudaisiais dumbliais“ dėl jų spalvos. Tačiau tai nėra visiškai teisinga, nes tikrieji rudieji dumbliai (Phaeophyceae) yra kita dumblių grupė ir, su keliomis išimtimis, aptinkami sūriame vandenyje.
Dažnos priežastys
Šių dumblių atsiradimas vadinamosios akvariumo paleidimo fazės metu yra visiškai normalus ir nereikalauja didelių atsakomųjų priemonių. Paprastai diatomus po kelių savaičių pakeičia žalieji dumbliai, o vėliau jie nebepasirodo.
Diatomams augti reikia silikato, tiksliau silicio dioksido, nes jie naudoja jį dėžutės formos ląstelės apvalkalui sukurti. Jei rezervuare naudojate vandenį iš čiaupo, į jį dažnai patenka tiek daug silikato, kad diatomai gali rasti pakankamai maisto naujai įrengtame akvariume. Tada diatomės gali greitai plisti dėl kitų dumblių ir mikroorganizmų konkurencijos stokos..
Kontrolės priemonės
Kaip jau minėta aukščiau, įsilaužimo fazės metu diatomus palaipsniui pakeičia kitų rūšių dumbliai, ypač žaliųjų dumblių tipai. Siekiant pažaboti augimą, rudas apnašas taip pat galima gana lengvai pašalinti, pavyzdžiui, išsiurbiant žarna. Daugelis dumblius mintančių gyvūnų taip pat naudojasi diatomėmis kaip maisto šaltiniu. Tai visos sraigės ir krevetės, taip pat įvairios šamų rūšys. Jei, nepaisant pakankamai dumbliaėdžių, išlieka diatominė problema, pirmiausia turėtumėte patikrinti silikatų kiekį akvariumo vandenyje, naudodami vandens testą. Jei jis yra labai didelis, yra keletas būdų, kaip jį sumažinti, kad diatomės netektų maisto šaltinio. Viena vertus, vanduo gali būti apdorojamas naudojant atvirkštinio osmoso sistemą ir pasroviui esantį silikatinį filtrą. Šis derinys pašalina beveik visą silikatą iš naudojamo vandens. Arba galite naudoti tam tikras filtravimo priemones, kurios gali tiesiogiai sumažinti silikatų kiekį akvariume. Tačiau reikia nepamiršti, kad šie produktai taip pat žymiai sumažina fosfatų kiekį vandenyje. Tai gali būti neproduktyvu apsodintame akvariume.