Epifitai   Epiphytes

 Epifitas - augalas, augantis ant kitų augalų, bet jais pasinaudojantis tik kaip atrama ir nesimaitinantis jų medžiagomis. Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos "epi" - ant ir "fiton" - "augalas".
Be įprastinių epifitų augančių sausumoje, yra daugybė vandens dumblių, kurie auga ant kitų dumblių arba vandens augalų.
Epifitai energijos ir maistinių medžiagų gavimui naudoja fotosintezę, o sausumoje augantys epifitai drėgmę gauna iš oro arba kritulių (lietaus, rūko ir pan.).( Šaltinis Vikipedija)

Kai kurių augalų naturali buveinė yra greitai tekančios upės ar upeliai. Tokiose vietose daugumai augalų smelėtas ir akmenuotas gruntas neleidžia įsišaknyti . Tačiau tik tokie augalai kaip anubia ir bolbytis yra išvystę išgyvenimo strategiją būtent tokioje gyvenamojoje aplinkoje. Tokie augalai yra amfibijos. Jų augimą labai stipriai įtakoja lietaus sezonas. Lietaus sezono metu jie gyvena daugiausiai apsemti. Tarpsezonyje, apsemots būna tik daugiausia šaknys.

Šie augalai savo šaknimis įsiskverbia giliai į mažiausius įtrūkimus ir plyšius tarp akmenų.

microsorum pteropusJie taip stipriai įsiauga į tokį substratą, kad labai sunku būna net tokį augalą atskirti nuo pagrindo.

Dekoratyviniai objektai, tokie kaip akmenys ar dreifuojanti mediena, paprastai vadinami kietuoju kraštovaizdžiu, gali būti lengvai apželdinti epifitais. Taip sukuriate labai natūralų įspūdį. Epifitų grupei priklauso dažniausiai pasitaikantys paparčiai, anubijos ir populiariosios bucefalandros. Jie prisitvirtina prie akvariume esančių objektų tvirtomis šaknimis ir jų nereikia kišti į substratą. Priešingai, įdėjus augalą į smėlį, žvyrą ar dirvą, poskiepis, šakniastiebiai, gali pradėti pūti. Yra keletas variantų, kaip pritvirtinti augalus rezervuare nustatymo metu. Galite įterpti augalą tarp kietos dekoracijos elementų, pririšti juos prie kažko arba tinkamais klijais priklijuoti į vietą. 

Taip pat ir Javos samana" bei "Javos papartis" auga ant įvairių medienos paviršių bei uolų paviršiaus. JIe tvirtai laikosi savo šoninių ugliių pagalba. Javos samana gali augti net ant visai lygaus stiklo paviršiaus.

Naudojimo būdas:

Substratas gali būti iš lavos akmenų, šaknų ar medienos. Mediena turi būti įmirkusi ir nebepluduriuoti. Geriauisiai tinka:

A. batheri arba nana, A. lancelotta, M. pteropus, V. dubyana, Riccia fluiatans.


Tailando papartisPirmiausiai reiktų įsigyta augaliuką išlaisvinti iš vazonėlio aštrių žirklių pagalba. Akmens vata , kuri tarnavo kaip auginimo terpė pašalinama. Aštriomis žirklėmis senos , rudos šaknys pašalinamos, paliekamos tik sveikos. Dabar reikia augalą pritvirtinti prie augimo vietos , tai galima padaryti su žvejybiniu valu arba augalų vielos pagalba. Po kurio laiko augalas pats įsitvirtiną į paruošta substratą.

 

 

anubiaKitokai situacija yra su Riccia. Laisvai paviršiuje plaukiojanti samana rišama prie paruošto substrato tinkliuko pagalba. Geriausiai tam tinka, plastikinis tinkliukas, kurio akis yra apie 1cm dydžio. po kurio laiko tinklas pilnai apauga ir jo neimato. Tai labai papuliarus metodas augaliniuose akvariumuose.

 

 

 

Anubias barteriTačiau pradedantiesiems gali būti sunku tai padaryti su riccia, kadangi tai gana reiklus augalas, mėgstantys aukštą šviesos lygi ir nuolat tiekiamą CO2.. Visi kiti augalai yra nepretenzingi ir puikiiai auga dažname akvariume. Todėl šiuos naturalius ir patrauklius sodinimo būdus gali pabandyti kiekvienas. Jūs pamatysite, tikrai verta!

 

 

 

akvariumo augalu tvritinimas  anubijos tvirtinimas klijais

 

 Populiariausios epifitų rūšys 

 

 Anubias barteri

Anubijos yra gražūs, lėtai augantys epifitai tamsiai žaliais, kietais lapais. Kartu su šakomis ir samanomis šie augalai pasodinti akvariume atrodo labai natūraliai. Anubijos yra labai tvirtos ir nereiklios, kai kalbama apie šviesą ir maistines medžiagas. Rinkoje yra įvairių porūšių, kurios skiriasi dydžiu, lapų forma ir spalva. Maži variantai, tokie kaip „nana“ arba „nana Petite“, yra gana populiarūs vandens augalų grupėje.

 Microsorum pteropus

Java papartis yra tvirtas ir laiko patikrintas epifitas su šviesiai žaliais lapais. Yra įvairių porūšių, kurios daugiausia skiriasi savo dydžiu ir lapų forma. Trident Java papartis yra porūšis su gražiai dantyta, kabančia lapija. Siauralapis Java papartis yra mažas variantas. „Adatos lapas“ žavi popieriniais plonais lapeliais. Microsorum pteropus dauginasi per vadinamuosius atsitiktinius augalus; jauni augalai, augantys ant senų ūglių. 

 

Bolbitis heudelotii

Bolbitis heudelotii

Afrikinis vandens papartis yra papartis, puikiai tinkantis natūraliame gamtos akvariume su giliai tamsiai žalia, šakojančia lapija. Kaip ir dauguma akvariumo augalų, jis yra labai tvirtas ir gana lengvai prižiūrimas. Šis papartis dauginasi per šliaužiančius šakniastiebius.

 

 

 

 

 Bucephalandra

Bucephalandra Bucefalandra Buce

Šie vis labiau populiarėjantys reti augalai pasižymi didžiule biologine įvairove, todėl turi daugybę formų, kurios skiriasi lapų forma, dydžiu ir spalva. Bucefalandros yra gana lėtai augančios ir dalimis po vandeniu išvysto tikrai gražius žiedynus.

 

 

 

Priežiūra

Epifitai paprastai yra labai lengvai prižiūrimi augalai, nereikalaujantys stiprios šviesos ir maistinių medžiagų. Nepaisant to, skystas tręšimas ir CO2 tiekimas yra naudingi jų augimui. Dėl lėto augimo tempo priežiūros reikia tik ilgais laiko intervalais, o senus, genėtinus lapus reikėtų šalinti. Jei augalas tapo per didelis, galite jį tiesiog apkarpyti. Nauji ūgliai išaugs iš poskiepio, nors ir gana lėtai. Kita galimybė būtų retinti augalus dalijant poskiepį (šakniastiebį). Tada naujai gautos augalų dalys gali būti dedamos kitoje vietoje ar kitame akvariume.