Taskinis dumblis Coleochaete

Taškinis dumblis

 Akvariumistai taškiniu dumbliu dažniausiai vadina žalias, plokščias, nedideles dumblių nuosėdas, kurios yra labai tvirtai prisitvirtinusios. Iš pradžių jie auga labai selektyviai ir atrodo kaip mažos apvalios dėmės. Laikui bėgant ir tinkamomis sąlygomis taškiniai dumbliai gali išplisti dideliame plote. Jie daugiausiai apsigyvena ant akvariumo stiklų, taip pat įrangos, dekoracijų, dažnai ant vandens augalų lapū, ypač labai ilgai išliekančių, šiurkščių Anubias rūšies lapų. Taškiniai dumbliai yra gana dažni gerai apšviestuose akvariumuose. Dažniausia tai žaliųjų dumblių Coleochaete (skydadumblių) genties rūšys, išvystančios disko formos daugialąstį kūną. Tačiau ne visada įmanoma aiškiai atskirti taškinius dumblius ir kitus žaliųjų dumblių telkinius. Pastarieji taip pat vystosi plokštumoje ir yra daugiau ar mažiau tvirtai prisitvirtinę. Iš pradžių šios žaliųjų dumblių nuosėdos neauga taip ryškiai dėmėmis. Neabejotinai yra daug skirtingų dumblių rūšių, o kai kurias žaliąsias nuosėdas galima net lengvai nuvalyti rankomis, o taškinius dumblius pašalinti tampa daug sunkiau. Tam reikia peilio gremžtuko, kuris nuvalytų dumblius nuo stiklo.

barzda dumblis compsopogon sp.

 Dažnos priežastys

Dumblių suvešėjimą dažniausiai sukelia akvariumo augalų maistinių medžiagų tiekimo disbalansas. Apasodintame akvariume ypač svarbu turėti pakankamai anglies (CO2 pavidalu) ir makroelementų (NPK). Iliustracijos tikslais čia dar kartą pateikiami palankūs minėtų maistinių medžiagų diapazonai:

 Kadangi maistinių medžiagų disbalansas gali atsirasti ir dėl nepaisant priežiūros priemonių, norime atkreipti dėmesį, kad reguliarus vandens keitimas yra labai svarbus. Rekomenduojame kas savaitę pakeisti maždaug 20-50 % akvariumo vandens. Tai taip pat neleidžia tam tikroms medžiagoms per daug susikaupti.

Dumblių kontrolės priemonės

Jei apsodintame akvariume padaugėjo dėmėtųjų dumblių, rekomenduojame atidžiau panagrinėti tręšimo fosfatais temą. Norint išmatuoti fosfatų kiekį akvariumo vandenyje, reikia atlikti tinkamą vandens tyrimą. Taškiniai dumbliai dažnai atsiranda, kai fosfatų koncentracija yra per maža arba per didelė. Jei fosfatų kiekis yra per mažas (pvz., prie apatinės aptikimo ribos), galite jį specialiai padidinti atitinkamomis trąšomis. Tačiau jei fosfatų kiekis žymiai padidėja (apie 3 mg/l ar daugiau), jį galima sumažinti atitinkamai pakeitus vandenį arba trumpam naudojant fosfatus surišančią filtravimo terpę. Jei fosfatas jau buvo pridėtas kartu su trąšomis, dozę reikia atitinkamai sumažinti. Apskritai dar kartą reikia paminėti, kad reguliarus vandens keitimas yra svarbus, kad nebūtų nepageidaujamo tam tikrų medžiagų kaupimosi. Todėl rekomenduojame kas savaitę pakeisti vandenį bent 50 % akvariumo turinio. Sureguliavę fosfatų kiekį, taip pat turėtumėte pašalinti dumblius ant stiklų, kad galėtumėte stebėti bet kokios naujos kolonizacijos eigą. Idealiu atveju naujas dumblių augimas sustabdomas arba bent jau labai apribojamas.

 Kontrolės priemonės

 Pakankamo skaičiaus tinkamų augalėdžių naudojimas yra svarbus žingsnis tikslingai kovojant su taškiniais dumbliais. Raginės sraigės (Clithon sp.) arba lenktyninės sraigės (Neritina sp.) čia pasirodo ypač veiksmingos, nes jos kruopščiai nuėda kietas dumblių dangas. Vykdydami kassavaitines priežiūros priemones galite lengvai pašalinti nuosėdas nuo akvariumo stiklų naudodami metalinį gremžtuką .